درآمدی بر نسبت مسجد با مدیریت راهبردی فرهنگ در حکومت اسلامی

به اشتراک بگذار !

برگرفته از کتاب : ساماندهي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي ، نوشته دکتر مهدي ناظمي اردكاني وحميد شريفي زارچي

تأمل در نهضت‌هاي پيامبران الهي بطور عام و نهضت پيامبر اسلام (ص) بطور خاص، نشان مي‌دهد كه انقلاب جهاني اسلام، تحولي مبتني بر تغيير باورها، اعتقادات،‌ ارزش‌ها و مفروضات اساسي بوده است. همچنان كه درخصوص انقلاب اسلامي ايران نيز رهبران انقلاب اسلامي و در رأس آن امام خميني (ره) با پشتوانه باورها و اعتقادات صحيح اسلامي كه نشأت گرفته از نهضت جهاني اسلام بود، به احياي ارزش‌هاي الهي پرداختند.
فرهنگ، ستون فقرات شکل¬گیری انقلاب اسلامی و ضامن حیات و دوام انقلاب اسلامی است و اگر خطری، موجودیت و هویت جمهوری اسلامی را تهدید و ارکان آن را متزلزل نماید بدون شک از سمت فرهنگ خواهد بود، زیرا فلسفه وجودی جمهوری اسلامی، حاکمیت بخشی به فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و پیاده کردن احکام اسلام در همه شئون جامعه است و از این رو حفظ و اعتلای روزافزون ایران اسلامی در گرو برخورداری از فرهنگی مقتدر و پیشرو می‌باشد.
تعالی و استحکام فرهنگ نیز خود مستلزم اتخاذ رویکردی قرارگاهی و نیز نقش‌آفرینی به‌موقع، هوشمندانه و اثربخش مدیران راهبردی عرصه فرهنگ است؛ تمام برنامه‌ها و فعالیت‌ها و هر آنچه در سطح عملیاتی فرهنگ انجام می‌شود منبعث از تصمیمات و سیاست‌های کلان و راهبردی انجام می‌شود و هرگونه خلأ و کم توجهی در فرآیند سیاستگذاری و ارزشیابی میزان اجرایی شدن آنها در سطح عالی موجب انحراف و ایجاد کژکارکردی در سطوح عملیاتی و پایین دست خواهد شد.
مسجد، از نخستين نهادهايي است كه در صدر اسلام و به هنگام هجرت رسول اكرم (ص) از مكه به مدينه شكل گرفت. شكل‌گيري مساجد از مصاديق بارز جامعه اسلامي است. نقش آفريني مساجد در تمامي عرصه‌ها و شئون جامعه اسلامي، سبب توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي بوده است. همچنان‌ كه مساجد در عصر نبوت پيامبر اسلام (ص) و ائمه معصومين (علیهم السلام) كاركردي فراتر از برگزاري مراسم عبادي داشته در اعصار بعد هم كم و بيش اين رسالت را به دوش كشيده و كاركردي ويژه از آن نمود پيدا كرده است.
با پيروزي انقلاب اسلامي، بار ديگر مساجد به عنوان جايگاه محوري در نظام اسلامي، هويت و منزلت خود را به دست آوردند و در اين دوره پر فراز و نشيب مساجد در ابعاد فرهنگي، اجتماعي، سياسي، نظامي و اقتصادي وارد صحنه شدند و موجب تثبيت و استواري نهال انقلاب اسلامي گرديدند.
دستیابی به تمدن نوین اسلامی و اعتلاء معنوی و مادی جامعه بر اساس آموزه‌های اسلام ناب، به جز از مسیر مسجد و با تکیه بر کارکردها و ظرفیت‌های عظیم آن میسر نخواهد بود.
بنابراین لازم است با مرور مبانی فکری و عقیدتی و تبیین افق و کارکردها و ترمیم نگاه متولیان و فعالان حوزة دین و فرهنگ به سمت تحقق مسجد طراز اسلامی حرکت کرد و حداکثر توان و ظرفیت را برای تعمیق و گسترش فرهنگ مسجد محوری در سبک زندگی اسلامی- ايراني به کار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...