مروری اجمالی بر جایگاه مسجد در روايات معصومین علیهم السلام

به اشتراک بگذار !

ائمه معصومين (عليهم‌السلام) درباره‌ي مسجد مطالب ارزشمند و گرانبهايي نقل كرده‌اند كه همگي بر ارزش و عظمت مسجد دلالت دارد. بعضي از روايت‌ها به‌طورصريح، اهميت جايگاه مسجد را بيان كرده است كه به آن‌ها اشاره مي‌كنيم. پيامبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) فرمود: «الْمَسَاجِدُ أَنْوَارُ اللَّهِ‏»، مسجدها انوار الهي است. همچنين آن حضرت فرمود: «أَحَبُ‏ الْبِلَادِ إِلَي‏ اللَّهِ‏ مَسَاجِدُهَا»، محبوب‌ترين جاي شهرها نزد خداي متعال مساجد شهرهاست. در حديثي ديگر نيز فرمود: «الْمَسَاجِدُ مَجَالِسُ‏ الْأَنْبِيَاءِ»، مسجدها محل جلوس پيامبران الهي است.

آنچه از كلام پيامبر اسلام (صلي‌الله‌عليه‌وآله) بر مي‌آيد اين است كه مسجد از بهترين مكان‌ها روي زمين است و همواره انوار الهي و عنايت خداي بزرگ همراه آن است. تأكيد بر جلوس پيامبران در مسجد، مؤيد اين است كه بهترين، محبوب‌ترين و مقرب‌ترين بندگان خدا، پيامبران، به مسجدها توجه و در آن حضور داشته‌اند. از امام صادق (عليه‌السلام) پرسيده شد: علت تعظيم و بزرگداشت مساجد چيست؟ حضرت فرمود: خداوند امر فرموده است به تعظيم مساجد؛ زيرا مساجد بيوت الاهي است در زمين. همچنين، امام در روايت ديگري فرمود: به مسجد برويد؛ زيرا مساجد خانه‌هاي خدا در زمين هستند.

از اين روايت‌ها به‌‌روشني پيداست كه مسجد مورد تأكيد و عنايت الهي است و همچنين محل توجه انبيا و اولياي خدا؛ يعني اگر شخصي باايمان به‌دنبال مكاني امن و باآرامش است، بايد به‌سمت مسجد برود. پيامبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) فرمود: «المَسْجِدُ بَيتُ كل تَقي»، مسجد خانه‌ي هر پرهيزكار است. در روايتي ديگر نيز فرمود: «إِنَ‏ الْمُؤْمِنَ‏ مَجْلِسُهُ‏ مَسْجِدُهُ»؛ همانا مجلس مؤمن مسجد است. جناب حجت الاسلام سلماني به سفارش دفتر مطالعات و پژوهشهاي مركز رسيدگي به امورمساجد مقاله اي را با عنوان جايگاه مسجد در آيات و روايات تهيه كرده است كه بعنوان پشتيبان به پيوست موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...